Nuda Może Nakłaniać Do Spożywania Alkoholu, Konopi Indyjskich Lub Tytoniu

Opublikowane przez Urszula Konopnicka w dniu

Studenci również mają okresy, kiedy się nudzą. Jak pokazują ostatnie badania z USA, w zależności od osobowości, osoby nudzące się mają tendencję do spożywania substancji psychoaktywnych.

Nic się nie dzieje? Ogarnia Cię nuda? I nie wiesz, jak to zmienić? Wiele osób od czasu do czasu odczuwa nudę. Czasami nuda daje nam przestrzeń do marzeń lub kreatywności. Jednak niektórzy ludzie, gdy się nudzą, mają tendencję do uciekania od tego nieprzyjemnego stanu za pomocą środków psychoaktywnych. Tak przynajmniej sugerują wyniki amerykańskiego badania z udziałem 414 studentów.

Średnio uczestnicy badania mieli około 20 lat. Erica Doering i jej zespół przekazali młodym dorosłym kilka kwestionariuszy. Chodziło o różne przyczyny nudy i zażywanie narkotyków. Głównym wynikiem badania jest to, że im bardziej studenci czują się znudzeni, tym bardziej prawdopodobne jest, że sięgną po alkohol, marihuanę lub tytoń.

Różne Powody Do Nudy

Według zespołu badawczego nuda, w zależności od osobowości, może mieć różne powody. Istnieją ludzie, którzy mają ogólną tendencję do odczuwania nudy. Są one zazwyczaj niezdyscyplinowane i mają trudności z podjęciem znaczącej pracy. Ale są też ludzie, którzy szybko się nudzą, ponieważ ciągle szukają ekscytujących wrażeń. Codzienność z rutyną szybko ich nudzi. Pożądanie nowości w języku angielskim nazywa się „Sensation Seeking”.

Dlatego naukowcy interpretują zażywanie substancji z nudów w zależności od powodów, dla których dana osoba jest znudzona. Każdy, kto szuka ekscytujących wrażeń, może widzieć w narkotykach, takich jak alkohol lub konopie indyjskie, sposób na urozmaicenie nudnego codziennego życia. Z drugiej strony, ci, którzy mają problemy ze znalezieniem alternatywnej i sensownej pracy, mogą wykorzystywać narkotyki jako rodzaj ucieczki od rzeczywistości.

„Sensation Seeker“ (Poszukiwacze Sensacji) Spożywają Duże Ilości Konopi Indyjskich

Osobowość respondentów miała również wpływ na częstotliwość zażywania narkotyków. Na przykład studenci z wyraźnym „poszukiwaniem sensacji” szczególnie często uciekają się do alkoholu, a jeszcze częściej do konopi indyjskich. Najrzadziej sięgają oni po papierosy.

W przypadku grupy „Sensation Seeker” zespół badawczy zaleca, aby w ramach działań prewencyjnych na uniwersytecie przygotowywać oferty, które obiecują odrobinę emocji, takie jak wspinaczka. Z kolei osoby, które są bardziej znudzone brakiem samokontroli i rozsądku, mogłyby odnieść większe korzyści, gdyby zaoferowano im sensowne miejsca pracy.

Ograniczając należy wspomnieć, że 85 procent uczestników badania stanowiły kobiety i wszyscy studiowali. W związku z tym związek między zażywaniem narkotyków a nudą powinien zostać zbadany w dalszych badaniach z udziałem mężczyzn i osób niebędących studentami. Należało również bliżej przyjrzeć się związkowi między depresją a nudą.

W ostatecznym rozrachunku obie grupy osób, które czują się znudzone, prawdopodobnie nie będą miały możliwości znalezienia pracy i wypróbowania jej. Na przykład większość uniwersytetów oferuje szeroki program sportowy, w tym również wspinaczkę.

Źródło:

Doering, E. L., Weybright, E., Anderson, A. J., Murphy, K. & Caldwell, L. (2023). Associations Between Trait Boredom and Frequency of Cannabis, Alcohol, and Tobacco Use in College Students. Cannabis, 6(3), 149-164. https://doi.org/10.26828/cannabis/2023/000177


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


gazeta o konopiach cbd i marihuanie thc
Copyright © GazetaKonopna.com