Niemcy Świętują Legalizację Pod Bramą Brandenburską
Od północy 1 kwietnia 2024 roku w Niemczech obowiązuje częściowa legalizacja marihuany. Z tej okazji w nocy z poniedziałku na wtorek przed Bramą Brandenburską zebrało się aż 1500 osób i w wesołym nastroju tańczyli do muzyki reggae, paląc przy tym, już całkowicie legalnie, jointy.
Jak donosi miejscowy reporter niemieckiej agencji prasowej, przed Bramą Brandenburską umieszczono wysoki na metr liść konopi, a o północy rozświetliło się mnóstwo zapalniczek, po czym rozległ się silny zapach marihuany.
„W końcu możemy się pokazać, nie musimy się już ukrywać”, powiedział przed rozpoczęciem akcji Henry Plottke, członek Niemieckiego Stowarzyszenia Konopi (DHV). Wydarzenie zostało zorganizowane przez berlińską lokalną grupę Niemieckiego Stowarzyszenia Konopi (DHV) i zostało też odpowiednio zgłoszone na policję.
Wspólne zapalenie pierwszego legalnego jointa to świętowanie „nowo zdobytych praw do wolności”, jak dodał Plottke. Powiedział, że to dla niego kluczowy moment, by móc legalnie palić jointa przed Bramą Brandenburską. Jako konsument odczuwa „dużą ulgę”, że nie jest już przestępcą. Wyraził również zadowolenie z faktu, że legalizacja pozwoli na rozluźnienie stosunków z policją.
Niemiecki Minister Sprawiedliwości Marco Buschmann (FDP) oczekuje od legalizacji marihuany znacznego odciążenia wymiaru sprawiedliwości i policji. „Zmiana prawa jednorazowo oznacza większe nakłady pracy, ale w przyszłości odciąży policję i wymiar sprawiedliwości”, powiedział dziennikarzom sieci redakcyjnej RND. „Wtedy te organy będą mogły zająć się bardziej istotnymi przestępstwami”.
Obecnie toczy się ponad 100 000 postępowań karnych przeciwko osobom zażywającym konopie indyjskie. Oznacza to, że dotychczasowa polityka dotycząca konopi indyjskich zawiodła. „Prohibicja bardzo obciążyła policję, prokuraturę i wymiar sprawiedliwości, ale nie powstrzymała konsumpcji, a sami konsumenci zmuszani byli korzystać z usług handlarzy marihuany o niskiej jakości oraz twardych narkotyków” – dodał.
Rzecznik Ds. Narkotyków Wzywa Do Przeprowadzenia Badań Modelowych Dla Handlu Komercyjnego
Palenie marihuany i haszyszu w Niemczech jest dozwolone od 1 kwietnia 2024 roku. Osoby, które ukończyły 18 lat, mogą przechowywać w domu do 50 gramów suszu marihuany, natomiast w terenie nie więcej niż 25 gramów. Tam, gdzie nie jest to wyraźnie zabronione, można palić. Palenie jest zakazane na placach zabaw, w szkołach, obiektach sportowych, a więc również na stadionach piłkarskich, na terenie obiektów dla dzieci i młodzieży oraz w ich zasięgu pola widzenia oraz w odległości 100 metrów od wejścia do takich budynków.
Pełnomocnik rządu federalnego ds. narkotyków i uzależnień, Burkhard Blienert (SPD), wezwał koalicję rządzącą do tego, aby po częściowej legalizacji konopi indyjskich zdecydowała się również na testy modelowe dla handlu komercyjnego. „Legalizacja to poprawa sytuacji tylko dla zwykłych konsumentów, natomiast teraz koniecznym jest, aby zrobić drugi krok i zakończyć sprawę decydując się na projekty modelowe. Tylko w ten sposób upewnimy się, że okazjonalni konsumenci nie będą już musieli korzystać z usług dealerów” – podkreślił. Ważne jest, aby sprzedaż w licencjonowanych sklepach podlegała ścisłemu zakazowi reklamy i aby przestrzegano ochrony nieletnich.
Koalicja rządząca w Niemczech początkowo planowała połączenie częściowej legalizacji, która weszła w życie w poniedziałek, z liberalizacją handlu komercyjnego. Po rozmowach z Unią Europejską kwestia ta została początkowo pominięta. Obecnie ogłoszono, że drugim filarem będą ograniczone regionalnie i wspierane naukowo badania modelowe. Niezbędne w tym celu zmiany prawa nie zostały jeszcze wprowadzone.
0 komentarzy