Legalizacja Marihuany w Niemczech – Czy Jest z Czego Się Cieszyć?

Opublikowane przez Urszula Konopnicka w dniu

Po dziesiątkach lat dyskusji Niemiecki Parlament wreszcie podjął decyzję o, wprawdzie, ograniczonej, niemniej jednak legalizacji marihuany. Zanim jednak to nastąpi, istnieje jeszcze jedna przeszkoda.

W piątek, 23 lutego 2024 roku Niemiecki Bundestag zdecydował o kontrolowanej legalizacji marihuany dla osób pełnoletnich w Niemczech. Posiadanie i uprawa marihuany mają stać się legalne dopiero od 1 kwietnia, jednak ma to się odbyć z licznymi ograniczeniami.

Za legalizacją głosowało 407 posłów, przeciw 226 posłów, 4 osoby wstrzymały się od głosu. Zgodnie z uchwałą Bundestagu ustawa trafi do Bundesratu 22 marca. Nie jest wymagane, aby Bundesrat wyraził swoją zgodę na legalizację, ale, biorąc pod uwagę szeroką krytykę ze strony ministrów spraw wewnętrznych wszystkich krajów związkowych i przeciw partii CDU, możliwe jest, że Bundesrat nie zatwierdzi ustawy i dojdzie do procedury w komitecie pojednawczym. Mogłoby to, zależnie od przebiegu procedury i późniejszych głosowań, przynajmniej opóźnić prace nad ustawą, a nawet całkowicie ją wstrzymać.

Do niedawna ten szeroko zakrojony punkt zwrotny w niemieckiej polityce antynarkotykowej była przedmiotem wielu kontrowersji.

Najważniejsze Punkty – Zasady Posiadania, Spożywania oraz Handlu Marihuaną

Od dłuższego czasu rząd federalny chce zalegalizować marihuanę. Już kilka miesięcy temu minister zdrowia Karl Lauterbach przedstawił dokument przewodni, który ma doprowadzić do częściowej legalizacji tego narkotyku. W zeszły piątek rząd federalny przegłosował ustawę.

Zgodnie z projektem ustawy sprzedaż marihuany nadal będzie zakazana. Każdy, kto zostanie przyłapany na handlu marihuaną, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Można ją nabyć jedynie za pośrednictwem tak zwanych social klubów, dla których istnieje szereg ograniczeń, i które mają powstawać dopiero od 1 lipca 2024 roku.

Social Kluby wymagają zezwolenia i mogą mieć maksymalnie 500 członków. Każdy, kto chce zostać członkiem social klubu, musi mieć ukończone 18 lat, będzie musiał podać swoje dane i płacić składkę członkowską. Każdy członek powyżej 21 roku życia może otrzymać maksymalnie 25 gramów marihuany dziennie i łącznie 50 gramów miesięcznie.

Młodzież w wieku od 18 do 21 lat może otrzymać na miesiąc maksymalnie 30 gramów marihuany z maksymalną zawartością THC wynoszącą 10%.

Nabycie i posiadanie maksymalnie 25 gramów marihuany powyżej 18 roku życia będzie zasadniczo bezkarne. Dopuszcza się również uprawę do trzech roślin konopi indyjskich we własnym zaciszu domowym.

Posiadanie i zażywanie konopi indyjskich przez osoby poniżej 18 roku życia nadal pozostanie zabronione. Jeśli jednak zostaną oni przyłapani z konopiami indyjskimi, nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Będą musieli jednak brać udział w programach interwencyjnych i prewencyjnych.

Jeśli chodzi o sklepy, gdzie będzie można nabyć marihuanę, to są one w planie, ale dopiero w drugim etapie legalizacji marihuany. Niemiecki rząd najpierw chce sprawdzić, jak w praktyce sprawdzą się obecne regulacje i dopiero później podejmować dalsze kroki.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


gazeta o konopiach cbd i marihuanie thc
Copyright © GazetaKonopna.com