Układ Endokannabinoidowy Skóry
Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. Jest to najważniejsza bariera chroniąca przed wpływami środowiska i mikroorganizmami. Zarówno lokalny układ odpornościowy skóry, jak i odczucia sensoryczne, takie jak ciepło lub ból, są w znacznym stopniu regulowane przez układ endokannabinoidowy.
Obecny stan badań sugeruje, że zaburzenia równowagi w układzie endokannabinoidowym skóry są również związane z wieloma chorobami skóry. Zrozumienie tej interakcji między endogennymi kannabinoidami a procesami biologii molekularnej w skórze może otworzyć nowe możliwości leczenia chorób skóry.
Receptory Kannabinoidowe Biorą Udział w Wielu Procesach
Istnieje kilka badań, które dowodzą, że klasyczne receptory kannabinoidowe, CB1 i CB2, biorą udział w wielu procesach biologii molekularnej zachodzących w skórze. Jest to znane zarówno z badań na próbkach tkanek ludzkich, jak i z obserwacji na hodowlach komórkowych. Częstą chorobą skóry jest psoriasis, czyli łuszczyca. Choroba ta jest spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem keratynocytów. Jest to specjalna forma komórek skóry, które tworzą rodzaj rogówki. W łuszczycy występuje nadprodukcja keratynocytów, co prowadzi do typowej symptomatologii zapalnych i suchych plam.
Na podstawie kilku badań potwierdzono bezpośredni związek między receptorem CB1 w skórze a wytwarzaniem keratynocytów. Aktywowanie receptora CB1 poprzez działanie agonistyczne prowadzi do znacznego zmniejszenia wytwarzania keratynocytów. Zwykle jest to spowodowane obecnymi w organizmie agonistami CB1, takimi jak anandamid. W przypadku łuszczycy właśnie ta równowaga wydaje się być zaburzona. Bezpośredni udział receptora CB1 w nadprodukcji komórek w górnych warstwach skóry jest również powodem, dla którego THC jest pomocne w leczeniu tej choroby. W trądziku, innej częstej chorobie skóry bezpośrednio zaangażowany jest receptor CB2.
Obecny stan badań zakłada, że receptor CB2 w specyficznym typie komórek skóry, zwanych sebocytami, odgrywa kluczową rolę w powstawaniu trądziku. Wydaje się, że istnieje nierównowaga między tym receptorem a endogennymi kannabinoidami. Działanie antagonistyczne sebocytów na receptor CB2, wytwarzane przez kannabinoidy lub CBD, może znacznie złagodzić trądzik.
Również w wielu innych chorobach zapalnych skóry, często określanych mianem atopowego zapalenia skóry, występuje nierównowaga w układzie endokannabinoidowym skóry. Z badań przeprowadzonych na pacjentach, którzy nadużywają syntetycznych kannabinoidów, wiadomo również, że są oni znacznie bardziej narażeni na trądzik i objawy przedwczesnego starzenia się skóry. Sugeruje to również ścisły związek między kannabinoidami a zdrowiem skóry.
Interakcje z Innymi Receptorami Skórnymi
Cechą charakterystyczną układu endokannabinoidowego skóry jest to, że kannabinoidy działają nie tylko na klasyczne receptory kannabinoidowe, ale także na inne receptory, przynajmniej częściowo uczestniczą w ich aktywności. Kwestia nowych receptorów kannabinoidowych i ich dokładnego działania jest bardzo złożona i do tej pory nie do końca zrozumiała. Potwierdzono, że kannabinoidy w skórze działają również na receptory TRPV. Z kolei istnieje kilka podtypów receptora TRPV, z których każdy ma inną funkcję.
Receptory te są odpowiedzialne, na przykład, za przekazywanie bodźców, takich jak ciepło, zimno lub uczucie ostrości. To ostatnie jest powodem, dla którego działa na nie również kapsaicyna, czyli substancja odpowiedzialna za ostrość chili. Uważa się, że nadmierna lub niedostateczna regulacja niektórych z tych receptorów jest również związana z uwalnianiem cytokin wywołujących stan zapalny. To z kolei prowadzi do możliwego udziału w chorobach skóry.
Występujące w organizmie kannabinoidy anandamid i 2-AG dokują do receptorów TRPV i mogą je aktywować lub hamować. Z kolei same receptory TRPV są połączone z komórkami nerwowymi za pośrednictwem tzw. kanałów jonowych. Dzięki tej transmisji w mózgu powstaje uczucie ciepła, zimna lub jakiegokolwiek innego wrażenia dotykowego.
Udział Układu Endokannabinoidowego w Procesie Gojenia Się Ran
Ponieważ system endokannabinoidowy bierze udział w wielu procesach, a także w tworzeniu nowych komórek skóry, odgrywa on również rolę w gojeniu się ran. Na podstawie badań próbek tkanek z różnych etapów gojenia się ran wiadomo, że zarówno receptory CB1, jak i CB2 odgrywają tu decydującą rolę. Podczas procesu gojenia się ran, liczba receptorów CB1 i CB2 w różnych typach komórek zmienia się w organizmie, w zależności od rodzaju komórki, która ma zostać odbudowana.
Również gojenie się oparzeń przebiega zgodnie z podobnym mechanizmem. Z obserwacji na myszach wiadomo również, że podczas tych procesów gojenia organizm wydziela w odpowiednim miejscu tzw. inhibitory FAAH. Jest to substancja, która zapobiega rozkładowi anandamidu, co również podkreśla kluczową rolę tego endokannabinoidu w procesie gojenia.
0 komentarzy