Konopie To Idealny Środek Spożywczy Dla Wegan i Wegetarian

Opublikowane przez Urszula Konopnicka w dniu

Wiele osób w dzisiejszych czasach decyduje się całkowicie zrezygnować ze spożywania mięsa oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Czynią to albo ze względów etycznych, albo dlatego, że chcą bardziej dbać o swoje zdrowie.

Jednak ludzkie ciało niekoniecznie jest w pełni przystosowane do życia bez pokarmów zwierzęcych, dlatego wegetarianie i weganie muszą zwracać szczególną uwagę na to, jak dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednie źródła energii.

Jak podkreśla nowe badanie, właśnie tutaj do gry wkraczają tak wszechstronne rośliny konopi. Niedawno opublikowane w czasopiśmie Nutrients badanie donosi, że naukowcy przeanalizowali opublikowaną literaturę na temat nasion konopi, aby nieco lepiej zrozumieć ich właściwości odżywcze. Nasiona konopi są doskonałym źródłem białka i zawierają szczególnie zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Przykładowo są one również doceniane przez osoby, które mają alergię na zwykłe orzechy.

W przeszłości informowano również o tym, jak cenne są proteiny konopne, takie jak białko konopne, które teoretycznie można spożywać przez kilka miesięcy, nie cierpiąc na niedobory. Analiza przeprowadzona przez klinikę uniwersytecką we Fryburgu, Uniwersytet w Mesynie i między innymi przez Maximiliana Andreasa Storza skupiła się przede wszystkim na roli nasion konopi w diecie wegetariańskiej, skupiając się szczególnie na źródłach białka, niezbędnych kwasów tłuszczowych, błonnika i minerałów.

Sprawdzone Właściwości Odżywcze Nasion Konopi

Na wstępie należy zauważyć, że w ciągu ostatniej dekady spożycie nasion konopi do celów dietetycznych przykładowo w Niemczech i Niderlandach niemal się podwoiło. Dlatego niezwykle interesujące jest to, jakie właściwości w żywieniu mają nasiona konopi.

W przeszłości nasiona konopi były często uznawane za odpady, ale obecnie na całym świecie uprawia się około 50 różnych odmian konopi o różnym składzie makroskładników, cenionych ze względu na ich wysoką wartość odżywczą. Przeprowadzone obecnie badanie, po analizie, stwierdza, że nasiona konopi mają niezwykłą zawartość białka o wysokiej wartości biologicznej.

Może ono wynosić nawet 30 procent. Ponadto zawierają one cenny błonnik i lipidy w zakresie od 30 do 40 procent lub co najmniej 25 do 30 procent. Ta wszechstronność pozwala na stosowanie nasion konopi w najróżniejszych formach: w całości, łuskane, jako olej, mąka, a nawet jako izolowane białko.

Ponieważ konopie zawierają przeciwutleniacze i wtórne substancje roślinne, mogą również okazać się obiecującym suplementem dla producentów żywności funkcjonalnej. Ta właściwość ułatwiła również rozwój na poziomie komercyjnym wielu produktów spożywczych, olejów, przekąsek i mąki uzyskanych z konopi.

Bioaktywne Peptydy o Działaniu Przeciwutleniającym

Według literatury polipeptydy pochodzące z konopi indyjskich są również bogatym źródłem bioaktywnych peptydów o działaniu przeciwutleniającym. Niektóre polipeptydy z konopi indyjskich hamują enzym reninę i acetylocholinoesterazę (AChE), podobnie jak niektóre leki, które mają być skuteczne w leczeniu choroby Alzheimera. Konopie mają również wysoką zawartość nienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które stanowią około 90 procent lub 80 procent całkowitej frakcji lipidowej.

Ponadto olej z nasion konopi ma wysoką zawartość kwasu oleinowego (20 procent), podobnie jak oliwa z oliwek extra z pierwszego tłoczenia, która jest szeroko stosowana w diecie śródziemnomorskiej i ma już uznane korzyści zdrowotne. Ponadto olej z nasion konopi zawiera kwas linolowy (LA) i kwas alfa-linolenowy (ALA). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wegetarianom spożywanie 1-2% ALA z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3.

Superfood Dla Wegetarian i Wegan

W rzeczywistości planowana dieta wegetariańska zazwyczaj zawiera wystarczającą ilość błonnika pokarmowego. Należy jednak stosować łuskane lub całe nasiona konopi w zależności od indywidualnych potrzeb żywieniowych. W diecie wegetariańskiej łuskane nasiona mogą również pomóc poprawić ogólną strawność, jednocześnie uzupełniając wymagane ilości błonnika. Jeśli jednak nie zostaną odpowiednio zaplanowane, ilość mikroelementów, takich jak żelazo, cynk i wapń, może być krytyczna. Dlatego dla wegetarian spożywanie różnych źródeł wapnia jest koniecznością, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na te składniki.

Chociaż stężenie wapnia w nasionach konopi różni się w zależności od odmiany, niektóre odmiany mają 90 miligramów na 100 gramów (niskie), a inne 955 miligramów na 100 gramów (wysokie) stężenia wapnia. Konopie są nie tylko cennym źródłem pożywienia roślinnego, ale także bardzo zrównoważoną rośliną uprawną o mniejszym wpływie na środowisko. Dzieje się tak, ponieważ konopie mają zdolność wiązania węgla, co jest dobre dla środowiska. Ponieważ rozwijają się szybko, gleba również nie jest nadmiernie eksploatowana. Poza tym rośliny konopi potrzebują mniej pestycydów i mniej nawadniania, co jest zdecydowanie w interesie żyjących świadomie i dbających o środowisko ludzi.

Wnioski Badania

Autorzy znaleźli kilka dowodów na to, że nasiona konopi są cennym źródłem mąki w przemyśle piekarniczym, do ekstrakcji olejów bogatych w niezbędne kwasy tłuszczowe i białka o wysokiej wartości biologicznej. Są one doskonałym suplementem diety, szczególnie dla wegetarian i wegan.

Naukowcy przewidują, że w przyszłości potencjalne korzyści zdrowotne nasion konopi mogą zostać jeszcze bardziej zwiększone wraz z pojawieniem się nowych technik. Jednak jako źródło bioaktywnych peptydów, same konopie mogą pomóc w leczeniu chorób metabolicznych, nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych.

Konieczne byłyby jednak dalsze badania, aby zoptymalizować stężenie związków bioaktywnych i w pełni zweryfikować bezpieczeństwo skoncentrowanych ekstraktów z konopi. Jednak spożywanie konopi i ich nasion wydaje się być korzystne pod każdym względem nie tylko dla wegetarian i wegan, ale dla wszystkich ludzi i zwierząt.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


gazeta o konopiach cbd i marihuanie thc
Copyright © GazetaKonopna.com