Jak Sukcesywnie Rzucić Uzależnienie Od Konopi Indyjskich Przy Chorobie Psychicznej

Opublikowane przez Urszula Konopnicka w dniu

Dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne zaprzestanie używania konopi indyjskich może być szczególnym wyzwaniem. W badaniu przeprowadzonym na zasadzie wywiadu osoby, których to dotyczy, podały informacje na temat tego, co pomogło im w rzuceniu palenia.

„Nie staraj się polegać wyłącznie na swojej sile woli” to jedna z kilku wskazówek. Zespół badawczy z Holandii przeprowadził wywiady z dwunastoma osobami na temat tego, w jaki sposób udało im się skutecznie rzucić palenie marihuany. Wszystkich uczestników łączy jedno: nie tylko codziennie palili, ale także cierpieli na choroby psychiczne, takie jak depresja, zaburzenia lękowe czy psychoza.

Mimo to udało im się porzucić zażywanie konopi indyjskich. Jest to niezwykłe, ponieważ osobom cierpiącym na choroby psychiczne szczególnie trudno jest zrezygnować z palenia. Zażywanie konopi indyjskich i choroby psychiczne mogą się wzajemnie wzmacniać. Więc jak udało im się oprzeć uzależnieniu?

Wyjaśnij Swoją Motywację

Według wywiadów, choć nie ma recepty na rzucenie nałogu, wskazano jeden ważny warunek: ci, którzy chcą wygrać z nałogiem, powinni mieć jasną postawę. Potrzeba silnego przekonania, by podjąć się wyjścia z nałogu. Nie wystarczy, że inni cię o to proszą albo nie jesteś do końca tego pewien. Wtedy w przypadku problemów istnieje ryzyko szybkiego nawrotu i anulowania całego projektu.

Większość respondentów była motywowana świadomością, że nie chcą już dłużej żyć tak, jak do tej pory. Odnosili wrażenie, że muszą zmienić coś fundamentalnego, aby móc z ufnością patrzeć w przyszłość.

Szukaj Wsparcia

Nawet jeśli istnieje wyraźne pragnienie zmiany, respondenci twierdzą, że nie należy polegać wyłącznie na sile woli. Potwierdzają to badania, które pokazują, że siła woli może się wyczerpać jak mięsień. Z drugiej strony respondenci uznali, że warto szukać pomocy u innych osób. Może to być profesjonalna pomoc lub wsparcie w kręgu przyjaciół.

Niektórzy respondenci postrzegają jednak krąg przyjaciół jako zagrożenie. Ponieważ nie wszyscy popierają dążenie do abstynencji. Pomocne może być zatem nawiązanie bliższych kontaktów z osobami pozytywnie nastawionymi do wyjścia z nałogu już na początkowym, krytycznym etapie.

Zimna Abstynencja Jest Lepsza Niż Redukcja

Prawie wszyscy respondenci przestali zażywać konopie indyjskie z dnia na dzień. Mówią w tym przypadku o „zimnym odstawieniu”. Inną metodą byłoby stopniowe zmniejszanie spożywanej dawki. Chociaż nagłe odstawienie wiąże się z nieprzyjemnymi objawami odstawienia, część respondentów jest przekonana, że jest to lepsza opcja.

Uznanie Uzależnienia Od Konopi Indyjskich Jako Problemu

Pomocne i ważne jest uświadomienie sobie, że uzależnienie od konopi indyjskich jest poważnym problemem. Należy zawsze mieć to na uwadze i nie poddawać się niepewności, gdy inni mówią, że palenie jest czymś normalnym.

„Myślę, że udało mi się rzucić, ale nie sądzę, żebym kiedykolwiek pozbyła się uzależnienia. Zawsze jest w mojej głowie”, mówi jedna z respondentów. A jeśli dojdzie do nawrotu, rekomendacja brzmi: „Po prostu spróbuj ponownie”.

Podejmowanie Alternatywnych Aktywności

Oczywiście wyjście z nałogu wiąże się również z przeciwnościami losu. Respondenci wskazują, że oprócz objawów odstawienia, odstawienie może również wywoływać negatywne emocje, które do tej pory były tłumione przez konopie indyjskie.

Do tego dochodzi codzienna rutyna palenia. Aby uwolnić się od tego i poradzić sobie z negatywnymi emocjami, pomocne jest świadome odwrócenie uwagi za pomocą różnorakich aktywności, czy to instrumentu muzycznego, malarstwa, sportu czy czegokolwiek innego. Na przykład jedna osoba zaczęła żonglować, inna kupiła sobie psa.

Ogólnie rzecz biorąc, doświadczenia respondentów nie różnią się zasadniczo od ogólnych zaleceń dotyczących zaprzestania używania konopi indyjskich. Osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne można jednak zalecić skorzystanie z profesjonalnej pomocy przy wychodzeniu z nałogu. Może to być poradnictwo ambulatoryjne, leczenie szpitalne lub nawet konsultacja online.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


gazeta o konopiach cbd i marihuanie thc
Copyright © GazetaKonopna.com