Wpływ Spożywania Marihuany Na Drogi Oddechowe
Według jednego z przeglądów naukowych długotrwałe zażywanie konopi indyjskich wiąże się z problemami układu oddechowego.
Niezależnie od tego, czy marihuanę spożywa się poprzez palenie jointa, czy bonga, w obydwu przypadkach wdychany jest dym ze spalonej marihuany. Niewątpliwie dochodzi do wdychania toksycznych produktów spalania. Co nauka wie o wpływie palenia na drogi oddechowe? Zespół badawczy z Ekwadoru przyjrzał się aktualnemu stanowi badań i przygotował pracę przeglądową opartą na 55 indywidualnych badaniach.
We wstępie kierownik badania Esteban Ortiz-Prado i jego zespół podkreślają, że używanie marihuany ma tysiące lat historii. Jeszcze w XIX wieku marihuana była stosowana w leczeniu astmy, ponieważ palenie marihuany prowadzi do rozszerzenia oskrzeli, dzięki czemu osoby z astmą mogą łatwiej oddychać.
Wpływ Marihuany Na Astmę
Według jednego z badań, efekt rozszerzający oskrzela zaobserwowano u około trzech na pięć osób cierpiących na astmę. Jednak w przypadku pozostałych 2 osób na 5 dzieje się odwrotnie, gdyż reagowały one zwężeniem dróg oddechowych, a także kaszlem i dyskomfortem w klatce piersiowej. Zdaniem zespołu badawczego palenie marihuany może podrażniać drogi oddechowe, a tym samym stanowić zagrożenie dla osób cierpiących na astmę.
Naukowcy zwrócili szczególną uwagę na możliwe długoterminowe konsekwencje. Wyniki sugerują, że marihuana jest szkodliwa dla układu oddechowego nawet bez jednoczesnego używania tytoniu. Długotrwałe zażywanie konopi indyjskich wiąże się z przewlekłym kaszlem, zwiększonym wydzielaniem śluzu i świszczącym oddechem. Odgłosy świszczącego oddechu są odczuwalne podczas oddychania i są oznaką zwężenia dróg oddechowych.
Ograniczenie Funkcji Płuc
Wydaje się, że długotrwałe palenie ma również negatywny wpływ na czynność płuc. Powszechny test czynności płuc mierzy ilość powietrza, jaką dana osoba może wydychać w ciągu sekundy. Zdrowi ludzie mogą wydychać ponad 75% objętości płuc w ciągu sekundy. U osób przewlekle palących często obserwuje się wartość poniżej 70 procent.
Badania przypadków opisują również różne choroby płuc związane z intensywnym zażywaniem konopi indyjskich. Należą do nich przypadki, w których u palaczy rozwinęło się tzw. bongowe płuco lub odma opłucnowa. Analizy przypadków mają jednak ograniczone znaczenie, ponieważ nie można wykluczyć, że nie odegrały w tym roli inne czynniki.
Niepotwierdzone Ryzyko Powstania Nowotworu
Istnieją również ograniczone dowody potwierdzające ryzyko zachorowania na raka dróg oddechowych. Chociaż istnieją badania, w których stwierdzono zwiększone ryzyko raka płuc z powodu długotrwałego palenia. Inne badania wykazały jednak bardzo słaby związek. W związku z tym w jednym badaniu nie stwierdzono zależności dawka-odpowiedź. Jeśli jednak konopie indyjskie powodują raka płuc, można się spodziewać, że ryzyko wzrasta wraz ze stopniem zażywania. Szczególnie trudno jest oddzielić konopie indyjskie od innych ważnych czynników, takich jak palenie tytoniu.
Jak wyjaśnił zespół badawczy, dotychczasowe badania są wystarczające, aby ostrzec konsumentów przed zagrożeniami wynikającymi z długotrwałej konsumpcji. Oprócz ryzyka raka płuc istnieją wyraźne dowody na rozwój chorób układu oddechowego i upośledzenie czynności płuc.
Źródło:
Vásconez-González, J., Delgado-Moreira, K., López-Molina, B., Izquierdo-Condoy, J. S., Gámz-Rivera, E. & Ortiz-Prado, E. (2023). Effects of Smoking Marijuana on the Respiratory System: A Systematic Review. Substance Abuse, https://doi.org/10.1177/08897077231186228.
0 komentarzy