Wpływ Marihuany, Różni się Miedzy Mężczyzną a Płcią Piękną?
Jakie są różnice wpływu konopi indyjskiej pomiędzy mężczyznami a kobietami? Aby się tego dowiedzieć polecam przeczytać artykuł, aby poszerzyć swą wiedzę na temat marihuany.
Efekty po zażyciu marihuany są dość powszechnie znane, natomiast można znaleźć kilka czynników które mogą wpłynąć na nasze zachowanie czy ciało. Jednym z przykładów jest właśnie kobieta i mężczyzna… wykazują wyjątkowe oraz odmienne działanie na konsumpcję konopi indyjskiej z uwagi na naszą biochemię.
Wzorce użytkowania różnią się również w zależności od płci i ról płciowych, zatem do rzeczy THC oddziałuje z receptorami estrogenów i testosteronu odmiennie, dlatego ma to wpływ na wywoływane efekty. Badacze, którzy prowadzą badania pod tym kontem usiłują ustalić, w jaki sposób hormony płciowe wpływają na wrażliwość ludzką biorąc pod lupę substancje psychotropowe, w tym konopie indyjskie, podczas gdy zróżnicowanie używania konopi indyjskich przez mężczyzn i kobiety. Pomijając fakt hormonów jest wiele aspektów, które pokazują jak bardzo się od siebie różnimy nawet w kwestii marihuany.
Z relacji zgłoszeń przez mężczyzn wydawało by się że są w znacznie wyższym stopniu skłonni do używania substancji psychotropowych w odróżnieniu od kobiety. Biorąc pod uwagę konopie indyjskie, mężczyźni przede wszystkim informują bardziej intensywnych skutkach niż kobiety a także częściej skłonni do uzależnień.
Podczas badań zaobserwowano, że pomimo konsumpcji podobnej ilości marihuany, u mężczyzn wydziela się większa ilość dopaminy niż u kobiet. Czym jest w ogóle dopamina?… jest jednym z neuroprzekaźników, czyli substancji chemicznych odpowiadających za niektóre aktywności mózgu. Zadaniem jej jest przekazywanie informacji między komórkami nerwowymi w mózgu. Dopamina jest kluczowa, dlatego że to za jej sprawą człowiek odczuwa przyjemność. Substancja ta znajduje się w układzie nagrody, inaczej zwanym jądrem półleżącym. Układ nagrody jest ściśle związany z wieloma ważnymi aspektami w naszym życiu np. nastrój, apetyt, koncentrację, seks czy sen. U mężczyzn dopamina jest uwalniana w części mózgu związanej z nagrodą i wzmocnieniem, części mózgu silnie związanej z przyjemnością i uzależnieniem. Z kolei u kobiet dopamina jest zwykle uwalniana w obszarze związanym z zachowaniami w odpowiedzi na negatywne dane wejściowe.
W zasadzie każda jedna używka działa na zwiększenie poziomu dopaminy i to właśnie ona odpowiada za to, że palacze marihuany odczuwają euforię.
Natomiast kannabinoidy działają trochę inaczej niż nikotyna, lecz wyniki tych badań mogą sugerować mocne dowody w tym kierunku. Inne badania wskazują, że kobiety częściej używają marihuany, po to aby zwalczać ból bądź stany lękowe.
Przeprowadzone badania przez naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine w 2015 roku pokazały, iż większa część kobiet zgłaszała zwiększone odczucia oraz pewność siebie po zażyciu konopi. Jednakże większe efekty uboczne doświadcza płeć piękna niż mężczyźni w postaci przejściowych zmian widzenia oraz uciążliwych zaburzeń pamięci. Naukowcy badając różnice między kobietami i mężczyznami mieli także na celu rozpoznać wszelkie różnice dotyczące odstawienia marihuany. Wynikiem tych badań okazało się, że kobiety zgłaszały znacznie więcej objawów i wyższy ogólny poziom dyskomfortu niż mężczyźni którzy przechodzili objawy typowe dla konopi polegające na niepokoju, drażliwości czy problemami żołądkowo – jelitowymi.
Nie powinno być także zaskoczeniem, że z napływających informacji, przeprowadzonych badań wynika, iż kobiety korzystające z marihuany podczas owulacji wzmacniają działanie THC zawarte w konopiach indyjskich. A dzieje się to za sprawą kilku regionach mózgu -liczba receptorów CB1 zmienia się wraz z ilością estrogenu w mózgu. Estrogen zwiększa również ilość endokanabinoidu – anandamidu, podnosząc w ten sposób wytrzymałość układu endokannabinoidowego. Zgodnie z tym twierdzeniem, efekty THC są najsilniejsze, gdy poziom estrogenu jest wysoki. Co w rezultacie może przynieść większą przyjemność (haj). Zatem co jeszcze pokazały badania… to że kobiety rozwijają tolerancję dla konopi szybciej oraz znacznie dłużej niż mężczyźni. Z tych samych badań wynika, że interakcja między THC i estrogenem oddziałuje na podwyższenie progu bólu. Czyli marihuana jednoznacznie jest korzystniejsza w leczeniu bólu u kobiet.
Natomiast połączenie THC z testosteronem najczęściej kończy się gastro fazą. Mimo tego mężczyźni wykazują większa skłonność do popadania w paranoję lub psychozę po spożyciu konopi. Choć te objawy są dość rzadkie warto mieć to na uwadze. Co ciekawe statystycznie mężczyźni są dużo bardziej skłonni do zażywania alkoholu oraz innych używek wraz z marihuaną.
Wniosek jest taki, że płeć piękna jest w wyższym stopniu podatna na działanie marihuany, szczególnie gdy odmiany mają wysokie stężenie THC. Jest to związane właśnie z kobiecym hormonem – estrogenem. Jest wyższy niż u mężczyzn poziom powiązania z większą tendencją do nadużywania oraz uzależniania.
0 komentarzy