W Jaki Sposób Kokaina Ogranicza Męską Płodność i Życie Seksualne

Opublikowane przez Urszula Konopnicka w dniu

Badania wskazują, że zażywanie kokainy może mieć negatywny wpływ na płodność i życie seksualne u mężczyzn. Artykuł naukowy wyjaśnia możliwe powiązania.

W celu zapłodnienia komórki jajowej w drogę wyrusza około 280 milionów plemników. Aby wyprodukować taką ilość zdrowych plemników, musi się zgadzać wiele czynników. Jeśli hormony lub substancje przekaźnikowe nie są w odpowiedniej równowadze, może to wpływać nie tylko na płodność mężczyzny, ale może to również ograniczyć jego życie seksualne. Jak sugeruje niedawna analiza przeprowadzona we Włoszech, jedną z możliwych przyczyn tego stanu jest zażywanie kokainy.

Niski Poziom Estrogenów i Zdeformowane Plemniki

Dowody na szkodliwy wpływ kokainy na płodność mężczyzn istnieją już od dłuższego czasu. Według badań przeprowadzonych przez Luigiego Rosatiego i jego zespół w 1996 roku, szczury, którym regularnie podawano kokainę, rodzą mniej potomstwa niż zwierzęta, które nie dostawały tego narkotyku. Ale od czego to zależy?

Kwestią tą w ostatnich latach zajmowało się kilka grup badawczych. Według badań płodność mężczyzny zależy od żeńskiego hormonu płciowego estrogenu. Estrogen kontroluje reprodukcję u mężczyzn, odpowiadając za dojrzewanie plemników. Łącznie pięć badań wykazało niższy poziom estrogenu u samców szczurów, którym podano kokainę.

Niski poziom estrogenów może z kolei wpływać na produkcję plemników. U szczurów, których to dotyczy, wykryto więcej uszkodzonych plemników. Pod mikroskopem naukowcy odkryli dużą liczbę plemników, w których witka, dzięki której plemniki się poruszają, była oderwana. U danych szczurów kanały jąder, w których wytwarzane są plemniki, były również często węższe niż u zwierząt abstynenckich.

Impotencja Spowodowana Kokainą

Regularne zażywanie kokainy może negatywnie wpłynąć nie tylko na zdolność rozrodczą u mężczyzn, ale także na życie seksualne. Na krótką metę kokaina pobudza pożądanie. Jednak badania sugerują, że w dłuższej perspektywie czasowej potencja, czyli zdolność do uzyskania erekcji, może ulec zmniejszeniu.

Badacze przypuszczają, że w tym procesie dużą rolę odgrywa system nagród. Częste zażywanie kokainy może spowodować, że system nagradzania w mózgu będzie mniej reagował na bodźce seksualne. Oznacza to, że na myśl o seksie wydziela się mniej dopaminy. A to właśnie dopamina jest niezbędna do uzyskania i utrzymania erekcji.

Mężczyźni, którzy często zażywają kokainę, są zatem narażeni nie tylko na uzależnienie i liczne szkody następcze, ale także na impotencję i ograniczenie płodności.

Źródło:
Rosati, L., Chianese, T., Mileo, A., De Falco, M., & Capaldo, A. (2023). Cocaine Effects on Reproductive Behavior and Fertility: An Overview. Veterinary sciences, 10(8), 484. https://doi.org/10.3390/vetsci10080484


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


gazeta o konopiach cbd i marihuanie thc
Copyright © GazetaKonopna.com