Uzależnienie Od Amfetaminy Często Jest Związane z Innymi Zaburzeniami Psychicznymi
Uzależnienie rzadko przychodzi samo. Jak pokazuje niedawne badanie osób uzależnionych od amfetaminy, często cierpią one na inne zaburzenia psychiczne.
Amfetamina nie bez powodu znana jest też pod nazwą speed. Jest ona bowiem narkotykiem zwiększającym wydajność. Konsumenci po spożyciu czują się pobudzeni i pełni chęci do działania. Jednak amfetamina może również szybko uzależniać. Jak sugerują badania przeprowadzone w Arabii Saudyjskiej, konsumpcja wiąże się często z dodatkowymi problemami psychicznymi.
W badaniu wzięło udział 60 osób. Wszyscy byli poddawani leczeniu detoksykacyjnemu z powodu uzależnienia od amfetaminy. Kierownik badania Saud AlOtaibi i jego zespół wykorzystali do porównania kolejne 25 osób w podobnym wieku. Osoby te prowadziły podobny tryb życia, ale nie zażywały amfetaminy.
Częste Zaburzenia Psychiczne Wśród Osób Uzależnionych Od Amfetaminy
Wyniki wykazały, że osoby uzależnione od amfetaminy częściej niż grupa porównawcza cierpiały na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, zaburzenia lękowe i choroba afektywna dwubiegunowa. Zaburzenie afektywne dwubiegunowe charakteryzuje się naprzemiennymi napadami depresyjnymi i fazami manii, nadmiernego podwyższonego nastroju. Ponadto osoby uzależnione od amfetaminy częściej borykały się z problemami społecznymi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Jednym z możliwych wyjaśnień tego związku jest twierdzenie zespołu badawczego, że osoby dotknięte chorobą uzależniają się od amfetaminy z powodu zaburzeń psychicznych. Robią to, aby poczuć się lepiej. Możliwa jest również sytuacja odwrotna. Zaburzenia psychiczne mogą początkowo być łagodne i nasilać się w wyniku zażywania amfetaminy.
„Zjawisko Kindlingu” Jako Możliwe Wyjaśnienie
Naukowcy mówią o możliwości tzw. „zjawiska kindlingu”. Termin „to kindle” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „wzniecić” lub „rozpalić”. Pierwotnie termin ten został opisany w związku z epilepsją. Powtarzające się napady padaczkowe uwrażliwiają komórki nerwowe w mózgu na kolejne napady. Nieleczone ataki następują w coraz krótszych odstępach czasu. W odniesieniu do depresji „kindling” oznacza, że ciągłe zażywanie amfetaminy sprawia, że mózg staje się bardziej podatny na to, że łagodna depresja staje się ciężka.
W związku z tym zażywanie amfetaminy może w krótkim okresie poprawiać nastrój, ale w dłuższej perspektywie istnieje duże ryzyko, że drobne problemy psychiczne staną się poważnymi. Zespół badawczy podkreśla, że osoby uzależnione od amfetaminy miały również więcej problemów społecznych, takich jak bezrobocie i problemy w związkach. Problemy te mogą również prowadzić do zażywania narkotyków i pogłębiać się przez zażywanie narkotyków.
Źródło:
AlOtaibi, S. D. Elsisi, H. A, AlShammary, M. J. AlQader, S. A., AlHarbi, H. A., AlOlaiyan, B. R., Alanazi, A. O., AlMendeel, F. S., AlHarbi, J. N., AlKhalaf, I., Alhowail, A. H., Elwy, A. M. & Emara, A. M. (2024). Evaluation of the Psychiatric Disorders among Amphetamine Addicts in Rehabilitation Centers: A Cross-Sectional Analysis. Journal of Toxicology, 1643693. https://doi.org/10.1155/2024/1643693
0 komentarzy