Ujawnienie Duchowej Historii Cannabis

Opublikowane przez Karina Podolska w dniu

Ta niechlubna roślina była głównym składnikiem rytuałów i ceremonii religii obejmujący praktycznie cały świat od kilku tysięcy lat. Jego duchowe cechy zostały rozpoznane przez społeczeństwa, od starożytnych chińskich taoistów po współczesnych rastafarian i wszystko pomiędzy. W ostatnich latach każde skojarzenie o marihuanie jakie przychodzi nam do głowy to substancja lecznicza i rekreacyjna, ale czy wiesz, że ma ona również długą i zróżnicowaną historię jako zioło duchowe?

Czy wiesz że marihuana była traktowana jako duchowe zioło? Wiele takich zastosowań marihuany jest niewątpliwie związanych z jej psychoaktywnym związkiem Δ9-tetrahydrokanabinolem (THC). Ponieważ, jak już wiemy po spożyciu ta substancja chemiczna powoduje łańcuch efektów fizjologicznych i psychologicznych, oraz relaksację, euforię i ogólnie polepszone samopoczucie.

Od trzeciego tysiąclecia różne społeczności wykorzystywały te właściwości do wspomagania rytuałów, ceremonii i medytacji. Do dziś bardziej świadomi duchowo z nas korzystają z tych efektów,co więcej zdarzają się takie osoby które nawet wierzą, że stałe używanie konopi pomoże im doznać duchowe oświecenie.

Wszystkie najwcześniejsze dowody dotyczące na istnienie marihuany jako świętego zioła sięgają daleko starożytnych Chin. Z tego co wiem wszelkie dowody ujawniono dopiero około 20 lat temu, kiedy niejacy rolnicy odkryli zmumifikowane szczątki człowieka w rejonie znanym obecnie jako Xinjiang w zachodnich Chinach. Pochowany mężczyzna był dobrze ubrany i był raczej wysoko położony społecznie. W miejscu pochówku zostało znalezione inne przedmioty w tym harfę, sprzęt łuczniczy i kilka innych przedmiotów, które skłoniły historyków do przekonania, że musiał być szamanem. Na całym tym terenie znaleziono dużą ilość marihuany w sumie aż 789 gramów! Datowanie radiowęglowe umieściło szczątki na 2700 lat, ale mimo to materia roślinna została zachowana tak niewiarygodnie dobrze, że naukowcy byli w stanie pozytywnie zidentyfikować ją jako marihuanę i potwierdzić obecność THC w jej liściach. Te dające do myślenia odkrycia skłoniły badaczy do hipotezy, że w tej sytuacji roślina konopi było prawdopodobnie używane ze względu na swoje niebywałe właściwości psychoaktywne, prawdopodobnie do wspomagania wróżenia lub innych szamańskich rytuałów.

Ciekawe w tym człowieku jest to, że chociaż znaleziono go w Chinach, w rzeczywistości pochodził z rasy kaukaskiej. Nie jest jasne, kim był ten człowiek ani jak się tam znalazł, ale wydaje się najprawdopodobniej, że pochodził z koczowniczego plemienia indoeuropejskiego znanego jako Gushi. Marihuana była również często łączona z taoizmem, starożytną chińską praktyką duchową opartą na naukach Tao Te Ching. Słowo to oznacza po chińsku „drogę”, a taoiści używali konopi jako kadzidła, pomagając im w duchowej podróży poza poziom doczesny.

Wspomina o nim Atharva Veda, ważny tekst hinduski opracowany między 1200 a 1000 r p.n.e. Tutaj jest wymieniona jako jedna z pięciu świętych roślin o właściwościach leczniczych i duchowych. Marihuana jest często kojarzona z hinduskim bogiem Shivą, o którym mówi się, że używa zioła do wspomagania swoich medytacji.

Natomiast to nie wszystko, iż cannabis jest w dalszym ciągu kojarzona z hinduizmem, a istnieją trzy rodzaje preparatów z konopi, które są stale używane w Indiach. Jeden z nich znany jest jako preparat, który zwykle miesza się z mlekiem i pije. Drugi to wędzone kwiaty i liście cukrowe żeńskiej rośliny. Z kolei trzeci to znany jest również jako „czarne złoto” lub „paluszek”. Ciekawostką jest na pewno, że konopie są również często używane przez Sadhu, świętych mężów, którzy wyrzekli się swoich wszelkich dóbr materialnych, aby szukać duchowego oświecenia.

Lecz, marihuana znana była także przez ludźmi pochodzącymi z Azji Środkowej i obszaru znanego obecnie jako południowa Syberia. Scytowie byli koczowniczymi wojownikami, wyszkolonymi łucznikami i jeźdźcami, ale najwyraźniej cieszyli się jedynie dobrym dymem. Grecki historyk Herodot napisał o pomysłowym używaniu konopi przez Scytów, mówiąc, że zbudują tymczasową konstrukcję podobną do namiotu, rzucą marihuanę na gorące kamienie pod spodem i kąpią się w dymie. Nie jest jasne, czy robili to jako duchową praktykę, jakąś formę oczyszczenia, czy też jedno i drugie. Jednak Scytowie mieli „wyć z radości”, wdychając opary konopi, co sugerowało, że było to coś więcej niż tylko praktyczna czynność. Od tego czasu znaleziono inne dowody na szacunek Scytów do marihuany, a nasiona odkryto w skórzanych woreczkach w miejscach ich pochówku. Uważa się również, że to Scytowie jako pierwsi sprowadzili konopie do Europy. Niewiele wiadomo o duchowym używaniu konopi w Europie, ponieważ Europejczycy postrzegali je przede wszystkim jako zioło lecznicze. Jednak odegrał rolę w pogaństwie nordyckim i był powiązany z Freyą, boginią miłości, piękna i płodności.

Na całym Bliskim Wschodzie konopie rozprzestrzeniały się w szybkim tempie. Był używany przez islamskich mistyków znanych jako sufi, a nawet pojawia się w słynnych 1001 Arabian Nights. Jednym z powodów, dla których marihuana stała się tak popularna na tym obszarze, jest duża populacja muzułmanów, którzy używali jej w celu zastąpienia zabronionego przez islamskie prawo alkoholu.

Po naświetleniu dość obszernych informacji jasno pokazuje, że konopie były używane od wielu tysięcy lat przez członków różnych religii na całym świecie. Nie jest to jednak żadną tajemnicą iż ze względu na obecność THC w liściach i pąkach konopie indyjskie mają właściwości psychoaktywne, przez co pozwalają wywołać poczucie głębokiego relaksu, a niektórym także duchową realizację. Więc niezależnie od tego, czy używasz konopi do celów religijnych, rekreacyjnych czy leczniczych,bez wątpienia jest to niezwykłe zioło. Dlatego też, gdy postanowisz sobie zapalić, poświęć chwilę, aby pomyśleć o bardziej duchowej stronie marihuany i o tym, jak naprawdę przetrwała próbę czasu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


gazeta o konopiach cbd i marihuanie thc
Copyright © GazetaKonopna.com