Niemcy Zwiększyły Limit THC we Krwi w Ruchu Drogowym

Opublikowane przez Urszula Konopnicka w dniu

Prowadzenie pojazdów w Niemczech pod wpływem narkotyków jest nadal zabronione. 3 czerwca niemiecki Bundestag uchwalił zmiany dla użytkowników marihuany i nowy limit nie jest już tak restrykcyjny.

Jeden nanogram THC odpowiada jednej miliardowej grama. Trudno sobie wyobrazić, ale w Niemczech do tej pory był to limit dla osób spożywających konopie indyjskie i jeżdżących samochodem lub motocyklem. Miało to na celu zapewnienie, żeby nikt nie prowadził pojazdu pod wpływem konopi indyjskich, narażając siebie lub innych na niebezpieczeństwo.

Jednak dotychczasowy limit jednego nanograma na mililitr surowicy krwi jest uważany przez wielu ekspertów za zbyt niski. Jak wyjaśnia Gerhard Hillebrand, prezes ADAC, niski poziom często prowadzi do „fałszywie dodatnich” wyników, zwłaszcza u osób spożywających sporadycznie. THC, chociaż nadal wykrywalne we krwi, „nie ma już negatywnego wpływu na bezpieczeństwo jazdy”.

Zwiększenie Limitu Do 3,5 Nanograma THC Na Mililitr Krwi

W marcu 2024 roku grupa ekspertów na zlecenie Ministerstwa Transportu przedstawiła zalecenia dotyczące dostosowania ustawy o ruchu drogowym do nowej sytuacji prawnej odnośnie marihuany, sugerując, że wartość graniczna powinna zostać podniesiona do 3,5 nanograma THC na mililitr surowicy krwi, co odpowiada 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi. Ma to na celu uniknięcie fałszywie pozytywnych wyników w sytuacji, gdy konsumenci zdecydują się na prowadzenie pojazdu.

Niemiecki Bundestag przyjął 3 czerwca nowelizację ustawy o ruchu drogowym (StVG – Straßenverkehrsgesetz). Każdy, kto po raz pierwszy przekroczy nowy limit, będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 500 euro i otrzyma miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku drugiego wykroczenia opłata wynosi 1000 euro, a w przypadku kolejnych wykroczeń – 1500 euro, i w przypadku każdego z nich obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów przez okres trzech miesięcy. Natomiast w przypadku osób poniżej 21 roku życia obowiązuje całkowity zakaz spożywania konopi indyjskich w transporcie drogowym, podobnie jak w przypadku alkoholu.

Całkowity Zakaz Jednoczesnego Spożywania Alkoholu i Konopi Indyjskich

Jednocześnie wprowadza się zakaz spożywania alkoholu przez osoby zażywające konopie indyjskie w transporcie drogowym. Oznacza to, że osoby zażywające konopie indyjskie, u których wykryto ponad 3,5 nanograma THC i jednocześnie alkohol we krwi, zostaną ukarane grzywną w wysokości co najmniej 1000 euro i zakazem prowadzenia pojazdów na okres jednego miesiąca.

Źródła:

Deutscher Bundestag (6.6.2024). „Bundestag beschließt Cannabis-Grenzwert im Straßenverkehr“

Deutscher Bundestag (3.6.2024). „Cannabis-Grenzwerterhöhung wird mehrheitlich begrüßt“

Gesetzesentwurf (Drucksache 20/11370)

Bundesministerium für Digitales und Verkehr. Pressemitteilung (28.3.2024)


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


gazeta o konopiach cbd i marihuanie thc
Copyright © GazetaKonopna.com