Marihuana w Kalifornii Miliard Dolarów z Podatków
Kalifornia w przeciągu dwóch lat liczy miliard dolarów z podatków od sprzedaży marihuany
Od momentu, kiedy w Kalifornii sprzedaż konopi stała się legalna, ten że stan zebrał ponad 1 miliard dolarów z podatków uzyskaną przez branżę konopi indyjskich. Kilka dni temu Kalifornijski Departament Podatków i Opłat przedstawił wyniki raportu, że od 18 lutego 2020 r. dochody z podatków od konopi osiągnęły 1,03 mld USD. Medyczna marihuana w stanie Kalifornia jest legalna niemal od 10 lat – co stanowi roczny przychód na poziomie ponad 2 miliardów dolarów rocznie, lecz użytkownicy rekreacyjni mogą kupić marihuanę od 1 stycznia 2018r. bez zgody lekarza.
Departament Administracji Podatkowej i Opłat Kalifornijskich opublikował dane dotyczące sprzedaży konopi i akcyzy na 2018 r. już w pierwszym roku Kalifornia zebrała około 300 milionów dolarów ze sprzedaży komercyjnej, podatków oraz opłat za konopie indyjskie.
Natomiast w przeciągu dwóch lat osiągnęła 1,03 mld dolarów wyszczególniając 498,1 mln dolarów z podatków akcyzowych od konopi, 123,4 mln dolarów z podatków od uprawy oraz 403,1 miliona dolarów ze stanowego podatku od sprzedaży. Nevada zebrała $ 69,8 milionów w pierwszym roku. Ale porównując do Kalifornii są to małe ułamki sumy podatku, ponieważ ten stan jest znacznie większy.
Kalifornia ma wiele poziomów podatku od marihuany
- Stawka celna 15%
- Podatek uprawowy w wysokości $ 9,75 za uncję
- Podstawowa stawka podatku od sprzedaży 8,75%
- Lokalna sprzedaż i akcyza
Większa część pieniędzy jest przeznaczona na badania w kierunku konopi indyjskich, kolejni e na poprawę bezpieczeństwa publicznego, usuwanie szkód spowodowanych przez kryminalizację konopi a także zdrowia publicznego i sprawiedliwości społecznej.
W Kalifornii rozwój legalnego rynku niestety zwolnił i tym samym zawiódł oczekiwania, a dlatego?. Ponieważ czarny rynek w dalszym ciągu nie został zlikwidowany. Po podsumowaniu czwartego kwartału poprzedniego roku cały rynek branży konopnej podskoczył zaledwie o 1,5%, porównując do 15,5% we wcześniejszych kwartałach. Bez podatków, opłat regulacyjnych i innych wysokich kosztów związanych z legalną działalnością, handlarze na ulicach mogą oferować niższe ceny nawet o 79% , niż licencjonowany sklep.
Co ciekawe miasta, które dają pozwolenia firmom na sprzedaż konopi indyjskich, mogą także nakładać ze swojej strony własne podatki. Gdyby, tak szerzej popatrzeć niższe podatki z pewnością pomogłyby koncesjonowanym firmom walczyć z nielegalnymi handlarzami, którzy prawdopodobnie kontrolują 75% kalifornijskiego rynku konopi indyjskich. Natomiast od 1 stycznia 2020 roku niestety podatek na konopie zastał podniesiony, aż o 4 % co w konsekwencji nie pomoże w zwalczaniu tam czarnego rynku.
0 komentarzy