Jaki Związek Ma Marihuana z Depresją?

Opublikowane przez Urszula Konopnicka w dniu

W badaniu przeprowadzonym w USA znaleziono dowody na istnienie wzajemnego związku między używaniem konopi indyjskich a depresją.

„Straciłem radość.” Niklas Schmidt nie miał już siły chodzić na treningi ani spotykać się z innymi ludźmi. 25-letni piłkarz niemieckiej drużyny Werder Bremen opowiada w wywiadzie dla Spiegel o tym, jak depresja pochłonęła jego życie. W pewnym momencie zadał sobie pytanie: po co to wszystko? Piłkarz miał szczęście w nieszczęściu. Jego dziewczyna zdała sobie sprawę, że coraz bardziej skrywa się w sobie i namawia go, aby poprosił o pomoc.

Do 20 Procent Populacji Cierpi Na Depresję

Depresja występuje stosunkowo często. Szacuje się, że od 16 do 20 na 100 osób w pewnym momencie życia zapada na depresję. Może to również dotyczyć wyczynowych sportowców, takich jak Niklas Schmidt. Dokładny sposób powstawania depresji nie jest jeszcze w pełni wyjaśniony. Prawdopodobnie istnieje wiele możliwych przyczyn. Mogą to być geny, stresujące doświadczenia lub zmiany biochemiczne.

Zaobserwowano również, że zażywanie konopi indyjskich częściej wiąże się z depresją. Pytanie brzmi: czy ludzie wpadają w depresję z powodu uzależnienia? A może ćpają, bo depresja ich do tego zmusza? Zespół badawczy z USA zajmował się tymi kwestiami.

Kierownik badania Sandra Brown i jej zespół przeanalizowali dane z badania kohortowego. Wzięło w nim udział 767 młodzieży i młodych dorosłych. Do ośmiu razy w ciągu roku zadawano im pytania dotyczące różnych aspektów zdrowotnych. Najmłodsi z uczestników mieli 15 lat, a najstarsi 24 lata. Wielokrotne ankiety pozwoliły zespołowi badawczemu określić czas występowania depresji i zażywania konopi indyjskich.

Konopie Indyjskie i Depresja Wzajemnie Się Wzmacniają

Analizy potwierdzają, że konopie indyjskie są związane z depresją. Jednak związek między marihuaną a depresją nie wydaje się być drogą jednokierunkową. Zespół badawczy wykazał, że rok później młodzi ludzie używający konopie indyjskie częściej cierpią na objawy depresji. Z drugiej strony, rok później respondenci z depresją częściej sięgali po konopie indyjskie. Związek wydaje się być obustronny: konopie indyjskie i depresja wzajemnie się wzmacniają.

Można sobie wyobrazić, że depresja pobudza do nałogu, ponieważ osoby naćpane mają nadzieję na chwilowe złagodzenie objawów choroby. Zespół badawczy mówi o tzw. „hipotezie samoleczenia”. Przemawia za tym inny wynik cząstkowy: młodzi ludzie, którzy spożywali marihuanę, spożywali ją częściej, jeśli jednocześnie cierpieli na objawy depresji.

Z kolei używanie konopi indyjskich może wywołać depresję u młodych ludzi, ponieważ substancja czynna THC zakłóca proces rozwoju mózgu. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dowody na to, że przewlekłe zażywanie konopi indyjskich zwiększa ryzyko chorób psychicznych.

Nie Bój Się Prosić o Pomoc

Dlatego osoby, które mają skłonność do depresji, powinny zdawać sobie sprawę, że zażywanie konopi indyjskich w dłuższej perspektywie bardziej szkodzi niż pomaga. W nagłych wypadkach lub problemach psychicznych wskazane jest, aby jak najwcześniej zaufać innej osobie. Niklas Schmidt radzi: „Znajdź ludzi, którym możesz zaufać i rozmawiaj z nimi o wszystkim! I szukaj ludzi, którzy mogą Ci udzielić profesjonalną pomoc”.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


gazeta o konopiach cbd i marihuanie thc
Copyright © GazetaKonopna.com