Czy Konopie Indyjskie Wpływają Na Rozwój Umysłowy Młodych Ludzi?

Opublikowane przez Urszula Konopnicka w dniu

Jaki wpływ ma palenie marihuany na sprawność umysłową nastolatków? W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono na ten temat długoterminowe badanie z udziałem młodych ludzi.

W wieku od 10 do 16 lat wiele się zmienia. Młodzi ludzie dokonują przemiany nie tylko na zewnątrz. Mózg w tym przedziale wiekowym też jest w trakcie przebudowy. Specjaliści mówią o krytycznej fazie rozwoju mózgu. Jednocześnie wzrasta gotowość do podejmowania ryzyka, w tym zażywania konopi indyjskich.

Czy konopie indyjskie mogą mieć trwały wpływ na rozwój umysłowy młodych ludzi? Wcześniejsze badania to sugerują, ale często występują ograniczenia metodyczne, jak wyjaśniają Diana Fishbein i Wen Ren w niedawnej publikacji. Często nie uwzględniano w wystarczającym stopniu faktu, że osoby zażywające marihuanę już wcześniej, zanim zaczęły ją spożywać, mogły różnić się od osób abstynencyjnych. Badanie przekrojowe powinno wyeliminować ten problem.

Wielokrotnie i przez okres 5 lat Fishbein i Ren testowali sprawność umysłową 465 nastolatków. Na początku badania uczestnicy byli w wieku od 10 do 12 lat i nie mieli doświadczenia z narkotykami. Ostatnie badania przeprowadzono w wieku od 15 do 17 lat. Niektórzy młodzi ludzie zaczęli w tym czasie palić marihuanę, inni pozostali w abstynencji.

Palenie Marihuany Wpływa Na Wydajność Mózgu

Testy obejmowały różne funkcje mózgu. Badano m.in. zdolność uczenia się i pamięć krótkotrwałą. Na przykład nastolatkowie mieli zapamiętać z listy konkretne słowa. Natychmiast po tym i 30 minut później mieli zapisać te słowa, które zdołali zapamiętać.

Podczas pierwszego badania, kiedy wszyscy chłopcy i dziewczęta nie mieli jeszcze żadnej styczności z narkotykami, nie było różnic między grupami. Z biegiem czasu, kiedy jedno lub drugie zaczęło spożywać marihuanę, to się zmieniło. Palący nastolatkowie zapamiętali nieco mniej słów niż abstynenci.

Ponadto młodzi ludzie, którzy zażywali konopie indyjskie, wykazywali gorsze wyniki w zadaniach wymagających uwagi lub zdolności do kontrolowania pojawiających się impulsów. Osoba jest uważana za impulsywną, jeśli działa bez myślenia o konsekwencjach. Z kolei osoby, które są w stanie czekać na nagrodę, są również w stanie kontrolować własne impulsy. Uszkodzenie rozwoju kontroli impulsów może mieć daleko idące konsekwencje. Na przykład jedno z badań wykazało, że niska kontrola impulsów jest związana ze zwiększoną podatnością na uzależnienie.

Również w innych testach, w których sprawdzano uwagę lub zdolność rozpoznawania emocji, grupa nastolatków zażywających konopie indyjskie nie radziła sobie tak dobrze, jak chłopcy i dziewczęta, którzy pozostali w abstynencji.

Chwilowy Spadek Wydajności Mózgu Również Zmniejsza Możliwości Edukacyjne

Chociaż niektóre straty były niewielkie lub nietrwałe, zespół badawczy przypomina, że może to mieć poważne konsekwencje dla młodych ludzi. Testy wykazały, że pamięć była zaburzona tylko przez pewien czas. Jednak zdaniem Fishbein i Ren może to bezpośrednio prowadzić do problemów z nauką w szkole. W połączeniu z innymi niedociągnięciami, takimi jak słaba kontrola impulsów lub zmniejszona koncentracja, wyniki w nauce oraz ogólne możliwości edukacyjne mogą się pogorszyć.

Jednak zażywanie konopi indyjskich przez młodzież może być również przejawem innych problemów, jak wyjaśniają badacze. Opowiadają się oni bowiem za skupieniem się na działaniach prewencyjnych wśród młodzieży, między innymi na temacie mobbingu i traumatycznych doświadczeń. Naukowcy proponują ćwiczenia wspomagające uważność, aby pomóc młodym ludziom lepiej radzić sobie ze stresem lub agresją, a tym samym zapobiec rozwojowi problemowego zażywania konopi indyjskich oraz innych narkotyków.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


gazeta o konopiach cbd i marihuanie thc
Copyright © GazetaKonopna.com