Co Dzieje Się Gdy Pasożyty Jedzą Konopie

Opublikowane przez Urszula Konopnicka w dniu

Ciekawe Odkrycie Badań Nad Kannabinoidami

Istnieje tak wiele różnych właściwości i zastosowań roślin konopi włóknistych i konopi indyjskich, że wydaje się uzasadnionym rozważanie, w jakim stopniu tak wszechstronna i uniwersalna roślina ma powód do swojego istnienia. Rośliny konopi włóknistych oraz konopi indyjskich to nie tylko źródło włókien, naturalny lek, czy substancja odurzająca, ale obecnie istnieje wiele innych obszarów ich zastosowań, a niektóre są na nowo odkrywane.

Na przykład w ostatnich miesiącach w kwestii żywienia zwierząt odkryto, że konopie indyjskie pozwalają w przypadku kurczaków na odstawienie antybiotyków, a krowy wykazują niższy wskaźnik stresu, jeśli są karmione konopiami przemysłowymi. Jeśli chodzi o konopie włókniste jako pokarm, to wykazują one zadziwiające efekty. W ten sposób substancje czynne tej rośliny mogą być również stosowane terapeutycznie, aby przeciwdziałać utracie apetytu spowodowanej chorobą. To, że dotyczy to nie tylko większych zwierząt, ale także najmniejszych stworzeń, ujawniło właśnie nowe badanie.

Nicień Caenorhabditis Elegans Jako Obiekt Doświadczalny

Ponad 500 milionów lat temu na naszej planecie żyli współcześni przodkowie ssaków i tasiemców. Caenorhabditis elegans, żyjący do tej pory nicień, mający około milimetra wielkości, jest bardzo popularnym organizmem modelowym zarówno wśród genetyków, jak i biologów rozwojowych, który został również wykorzystany w badaniach pewnego neurobiologa z University of Oregon w Eugene.

Zespół Shawna Lockery w czasopiśmie Current Biology opublikował wyniki dotyczące wpływu kannabinoidów na zachowania żywieniowe pasożytów i okazuje się, że sytuacja, która jest dobrze znana wśród osób zażywających konopie indyjskie, występuje również u małych stworzeń. W momencie, gdy te małe stworzenia zostają poddane działaniu kannabinoidu o nazwie anandamid, to odczuwają one zwiększony głód. Oznacza to, że pomimo braku głodu robaki rozwinęły tak zwane „hedonistyczne jedzenie”, czyli spożywały więcej niż zwykle i jeszcze bardziej preferowały swoje ulubione pokarmy, szczególnie szczepy bakterii.

Zmienia Się Wrażliwość Nerwów Węchowych

Naukowiec Lockery donosi o obserwacjach, że odkryto, że wrażliwość nerwu węchowego została radykalnie zmieniona przez kannabinoidy. Jest on odpowiedzialny za rozpoznawanie pożywienia u nicienia C. elegans. Zmierzony wpływ na nerwy węchowe sprawia, że zwierzęta stają się szczególnie podatne na preferowaną karmę. Można również wywnioskować z obserwacji, dlaczego „THC sprawia, że jedzenie jest dla ludzi smaczniejsze”, mówi Shawn Lockery z University of Oregon.

Aby się o tym przekonać, zespół zastąpił receptor kannabinoidowy NPR-19 występujący u pasożytów ludzkim receptorem kannabinoidowym CB1. Niewiele zmieniło to jednak w wzmożonym apetytem. Na podstawie tych obserwacji naukowcy doszli do wniosku, że obecność wewnętrznego układu endokannabinoidowego w organizmie istnieje od dawna i musi sięgać daleko w ewolucji. Jak już wspomniano, wspólne prekursory nitkowców i ssaków zostały odkryte ponad 500 milionów lat temu.

Znaczący Pasożyt

Według Lockery warto zauważyć, że wpływ kannabinoidów na apetyt został zachowany w tym długim okresie ewolucji, co wskazywałoby na znaczenie nicienia Caenorhabditis elegans jako organizmu modelowego. Ponadto badania wykazały wyraźne podobieństwa między neuronalnymi, genetycznymi i behawioralnymi podstawami zwiększonego spożycia pokarmu przez ssaki i C. elegans. Podobnie, nitkowce przydałyby się do dokładniejszego badania zaburzeń odżywiania u ludzi.

Wcześniejsze badania wykazały między innymi, że szczury po zażyciu kannabinoidów nie tylko chciały jeść więcej i najchętniej spożywać wysokokaloryczne pokarmy, ale także odczuwały większą przyjemność podczas procesu przyjmowania pokarmu. Oczywiście osoby zażywające konopie indyjskie częściej zgłaszały w przeszłości, że odczuwają ciągły głód pod wpływem konopi indyjskich, nawet jeśli byli w rzeczywistości najedzeni.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


gazeta o konopiach cbd i marihuanie thc
Copyright © GazetaKonopna.com