Baterie z Konopi Do Elektrycznych Samochodów

Opublikowane przez Urszula Konopnicka w dniu

W obecnych czasach coraz ważniejsze staje się przyjęcie zrównoważonych i ekologicznych rozwiązań. Nic więc dziwnego, że coraz więcej konopi, ze względu na wszechstronne zastosowanie tej rośliny, rośnie na polach Europejczyków. Podobnie jak produkcja naturalnych materiałów, dotyczy to również mobilności, która musi stawać się coraz bardziej przyjazna dla środowiska.

Również w tym przypadku konopie mogą odegrać swoją rolę, o czym świadczy wynalezienie start-upu z USA. Naukowcy z firmy z siedzibą w stanie Teksas opracowują akumulator do pojazdów zasilanych energią elektryczną, oparty między innymi na konopiach.

Nowatorski Skład Dla Większej Wydajności

Firma Bemp Research, start-up pracujący nad baterią litowo-siarkową opartą również na konopiach do samochodów elektrycznych, stwierdziła, że opracowywany wynalazek ma wiele zalet w porównaniu z dotychczasowymi bateriami litowo-jonowymi. Pod względem kosztów, wagi, wydajności, skalowalności i możliwości recyklingu akumulator konopny byłby lepszy od odpowiednika, o którym mowa. Założyciel Bemp, Son Nguyen, wyraził przekonanie w rozmowie z EnergyTech, że jego firma zmieni branżę dzięki tak zwanej baterii konopnej B4C.

Technologia baterii konopi siarkowo-siarkowych B4C ma służyć za podstawę własnej technologii B4C – która oznacza węglik boru z konopi. Użycie konopi w bateriach litowo-siarkowych jest zdecydowanie korzystne pod względem gęstości energii grawimetrycznej, bezpieczeństwa, a przede wszystkim kosztów i przyjazności dla środowiska. Zamiast opierać się na metalach ciężkich, takich jak nikiel i kobalt, używa się lekkich i dostatecznie dostępnych materiałów, takich jak siarka, bor i konopie gazowane – mówi założyciel firmy Bemp Research.

Prototypy Już Zostały Przetestowane

Na Uniwersytecie w Wisconsin-Milwaukee bateria konopna została zaprojektowana i przetestowana przez zespół Son Nguyen, z różnych powodów korzystających z odnawialnego i znanego surowca. Do czynników ułatwiających wybór należały niskie koszty, trwałość i porowatość. W przypadku baterii litowo-jonowych pojawiłyby się problemy fizyczne, które można rozwiązać na przykład za pomocą grafenu, ale wiązałyby się z wieloma kosztami. Konopie byłyby tutaj lepszym i tańszym rozwiązaniem, ponieważ trwałość konopi może pomóc katodzie wytrzymać setki cykli kurczenia i rozciągania.

„Porowata struktura konopi może pomóc w powstrzymaniu polisiarczków przed przemieszczaniem się do anody” – mówi Son Nguyen. Praktycznie rzecz biorąc, inne materiały, takie jak bor i siarka, są ogólnodostępne, dlatego zawarto strategiczne partnerstwo z największym producentem konopi w USA, aby zapewnić również wystarczającą ilość konopi.

Bezpieczny Sukces Technologii Baterii Litowo-Siarkowej z Konopi B4C

Nie tylko wymienione aspekty dają nadzieję na pomyślny rozwój technologii baterii opartych na konopiach, ale pewną rolę odgrywa także bezpieczeństwo. Gdyby taki akumulator został z jakiegokolwiek powodu i w jakiejkolwiek formie uszkodzony, siarka natychmiast reagowałaby z litem, tworząc warstwę pasywną, która zapobiegałaby procesowi zapłonu.

Ponieważ nie zawierałaby również tlenku metalu, niebezpieczeństwo przenikania termicznego, jak ma to miejsce w przypadku akumulatorów litowo-jonowych. Brak kobaltu lub niklu w technologii baterii litowo-siarkowych B4C sprawia, że ogniwa akumulatorów są znacznie łatwiejsze w recyklingu niż baterie litowo-jonowe.

To, że we wczesnej fazie rozwoju można już mówić o pełnym naładowaniu akumulatorów w ciągu dwudziestu minut i że nadal będą one miały podwójną gęstość energii grawimetrycznej w porównaniu z najlepszymi bateriami litowo-jonowymi, jest jeszcze bardziej uderzające. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ start-up znajduje się obecnie w fazie finansowania, aby wdrożyć tę koncepcję aż do komercjalizacji.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


gazeta o konopiach cbd i marihuanie thc
Copyright © GazetaKonopna.com